Serwer na odległość

 

Wygoda użytkowania serwerów staje się dla administratorów głównym powodem wyboru hostingu. Coraz częściej przenosi się je na tzw. chmurę.

Wirtualnie

Serwer jest dla strony internetowej olbrzymie ważny. Jeśli interfejs serwisu jest tak jakby jej mózgiem, tak odpowiedni hosting jest sercem, który utrzymuje witrynę przy życiu. Modne staje się przenoszenie tego „serca” z dala od lokalizacji administratora strony, w przestrzeń wirtualną. Idealnie nadaje się do tego serwer w chmurze.

W chmurce

Ulokowanie naszego serwera w chmurze jest łatwe i stosunkowo tanie. Pozwala to postawić serwer bez konieczności organizowania fizycznej przestrzeni dla niego. Nie potrzeba też angażować w jego działanie osób obytych z tematem konfiguracji komputera do roli serwera. Nie trzeba dbać o zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, o tworzenie kopii zapasowych. Wszystko jest dużo prostsze, bo odbywa się wirtualnie, przez Internet. Wszystkie wymienione wyżej formalności są ulokowane po stronie osób odpowiedzialnych za chmurę.

Tanio i wygodnie

Najmniej skomplikowane serwery w chmurze są bezpłatne. Są doskonałą opcją dla osób stawiających swoją pierwszą stronę internetową i dla tych, którzy chcą sprawdzić swoich sił w webmasteringu. Brak odpowiedzialności za utrzymanie serwera to dla administratora strony dodatkowy plus. Niestety nie wszystko jest takie idealne, jak się wydaje. Istnieje ryzyko, że usługodawca odpowiedzialny za serwer w chmurze, zawiesi swoją działalność. Wtedy webmaster pozostanie bez hostingu. Dlatego zawsze należy wybierać usługę chmury od sprawdzonych organizacji.