Kiedy warto zainwestować w serwery dedykowane?

Decydując się na uruchomienie różnego rodzaju usług sieciowych musimy zastanowić się bardzo dobrze na tym z jakiej infrastruktury chcemy korzystać. Podstawowa decyzja jaką powinniśmy podjąć to to czy warto już na samym początku prowadzenia działalności zainwestować w serwery dedykowane czy też na początek wystarczy nam konto współdzielone na jednym z wielu serwerów dużych dostawców, którzy oferują takie rozwiązania.

Czym różni się serwer dedykowany od konta współdzielonego?

Mówiąc w wielkim skrócie serwer dedykowany to środowisko pracy przeznaczone specjalnie na nasze potrzeby. Jestem zupełnie odrębne wydzielony komputerem umieszczony w serwerowni dostawcy takiej usługi. Zaletą takiego rozwiązania jest w głównej mierze fakt, iż zasobów takiego serwera korzystamy tylko my. Z kolei na kontach współdzielonych może w jednym czasie pracować wiele aplikacji i stron internetowych należących do bardzo różnych osób. Takie rozwiązanie można proponować osobom które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oferowaniem różnego rodzaju produktów lub usług poprzez sieć.

Gdy konto współdzielone przestaje wystarczać

W sytuacji kiedy nasza strona internetowa staje się coraz bardziej popularna i odwiedzają coraz więcej osób,  na serwerze na którym jest ona umieszczona może po prostu zabraknąć mocy obliczeniowej i pamięci. W takiej sytuacji warto pokusić się o serwery dedykowane  – specjalnie dla naszych usług. Za możliwość  korzystania z serwera, który będzie przystosowany tylko dla naszych potrzeb musimy oczywiście zapłacić dużo więcej niż kosztuje nas konto którym dzielimy się wraz z innymi użytkownikami danego serwera.